Stand Hakkında; Sıkça Sorulan Sorular!

Fuar standı en basit anlatımıyla fuar alanındaki işyerinizdir. Fuar alanında size ayrılan kısımda firmanızı, ürününüzü, hizmetlerinizi tanıtacağınız; müşterilerinizle, misafirlerinizle görüşeceğiniz; ürünlerinizi sergileyeceğiniz; fuar süresince firmanızın ofisi, vitrini olarak kullanacağınız bir alandır.

Bu nedenle fuar standı fuar boyunca firmanızın yüzü olacak bir prestij yapısıdır. Fuarı ziyaret eden kişiler firmanız hakkında ilk intibahı standınızdan alırlar. İşyerinize, fabrikanıza, şirket merkezinize gösterdiğiniz özeni fuar standınız için de göstermeniz son derece önemlidir. Ciddi maliyetle katıldığınız fuarda firmanızı en iyi şekilde tanıtmada fuar standınız en önemli aracınızdır.

Bunun yanında fuarların kısa süreli organizasyonlar olması nedeniyle ziyaretçilerin ilgisini en kısa sürede çekebilmek de fuar standının özellikleri arasında olmalıdır. Müşterilerinize aynı sektördeki diğer firmalar arasında kendinizi gösterebilmek noktasında fuar standınız en önemli aracınız olacaktır.


Paylaş

Her sektörün ve her fuarın gerektirdikleri, her firmanın ihtiyaçları farklı farklıdır. Bir fuara firmalar prestij ya da ismini duyurma nedeniyle katılabilirken bir diğerine ürünlerini satmak, fuara özel kampanyalarla nispeten kısa vadeli ticari hedeflere ulaşmak için katılabilirler. Üstelik firmalar arasındaki ölçek ve sektördeki konum farkları da firmaların fuardan beklentilerini etkiler.
Bu yüzden genel geçer bir "ideal fuar standı" konsepti söz konusu değildir. Fuar standı tıpkı işinin ehli terzilere diktirilen şık takımlar gibi sizin ihtiyaç ve tercihleriniz ışığında şekillenmelidir.
Dolayısıyla fuar standınız sizin fuardaki hedeflerinize ve bu iş için ayırdığınız bütçeye göre tasarlanıp üretilmelidir. Fuarlar çok kısa süreli organizasyonlar oldukları için de hedefleriniz ve beklentilerinize uygun olmayan bir tasarımın telafisi mümkün olamaz, fuar katılımı için harcadığınız emeklerin karşılığını almanız güçleşir.
Özetle, fuar standınız size özel bir tasarım olmalıdır. Bu tasarım oluşturulurken bu konuda tecrübeli ve size önerilerde bulunabilecek bir iş ortağı ile çalışmanız ve iyi bir iletişim kurabilmeniz fuardan azami verimi almanızı sağlar.

Fuar standları başlıca üç türde ele alınabilir. Fuarı organize eden firmanın sağladığı standart paket standlar, genellikle ahşap malzeme kullanılarak firmanıza özel bir tasarımla üretilen özel fuar standları, modüler sistem ile yine firmanız için özel olarak hazırlanan modüler fuar standları.
 

Fuar standı yaptırmaya karar verdiğinizde bir seçimle karşı karşıya kalırsınız. İstediğiniz standı kiralamalı mı, yoksa satın mı almalısınız? Her iki seçeneğin de kendine göre avantajları vardır.
Kiralamanın avantajları çoktur. Öncelikle fuar öncesinde harcamalarınızı daha düşük düzeyde tutabilmenize yardımcı olur. Kurulum, söküm, depolama, nakliye gibi işlere vaktinizi ayırmanız gerekmez. Yıllar içinde fuar alanında aldığınız bölümün ölçüleri ve geometrisi değiştiğinde sorun yaşamazsınız. Hem tasarım hem de malzeme açısından her sene yepyeni bir standla fuara katılırsınız.
Buna karşın ilk etapta biraz daha yüksek bir maliyetle standı satın almanız da mümkün olabilir. Bu da yıllar içinde daha ekonomik bir çözüm olabilir. Ancak bu noktada bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Standı satın aldığınızda ilk kurulumdan sonra, gerek söküm, gerek nakliye ve depolama, gerekse eskiyen ve yıpranan parçaların değişimi gibi maliyetler zaman içinde bu seçimi ekonomik olmaktan çıkarabilir. Ayrıca bu işlere harcayacağınız zaman ve emek firmanızın asıl işine yoğunlaşmaktan sizi alıkoyabilir. Üstelik yeni tasarımlara da kapınızı kapatmış olursunuz.
 

Her ürün ve hizmetin olduğu gibi fuar standının da maliyeti çeşitli unsurlardan oluşur. Bunları kaba hatlarıyla özetlemek gerekirse başlıca dört maliyet kaleminden söz etmek mümkündür. Bu kalemler sırasıyla tasarım, malzeme, görsel tanıtım unsurları, üretim, nakliye, kurulum ve diğer hizmetlerdir.
 

Tasarım ustalık ve tecrübe gerektiren bir iş, hatta bir sanattır. Bununla birlikte Anadolu Tasarım olarak biz müşterilerimize özel tasarımları ücretsiz olarak çalışıp beğenilerine sunmakta, onlardan aldığımız geribildirim ile bu tasarımları geliştirerek fuardan bekledikleri verimi almalarına yardımcı olmaktayız.
 

Fuarı organize eden firmalar katılımcılara nispeten ucuza standart paket standlar vermektedirler. Ancak bu standlar firmanızın diğer katılımcılar arasında öne çıkmasına hiçbir katkı yapmayacak son derece sıradan ve basit standlar olup firmanızın kurumsal kimliği ve renkleri ile ürününüzü hiçbir şekilde yansıtamamaktadırlar.
Üstelik ilk bakışta ekonomik görünmelerine rağmen bu tür standlar ortaya koydukları silik ve bayağı imaj ile firmanızın fuara yatırdığı kaynak ve çabaların meyve vermesini de engeller. Diğer firmalar çok daha dikkat çekici ve kendi ihtiyaçlarına özel inşa edilmiş standları ile fuarı ziyaret edenlerin ilgisini sizden önce çekerler.
Bu nedenle fuara yaptığınız yatırımdan verim almak ve firmanızın prestijine yaraşır bir temsil sağlamak için bu tür standların kullanımı pek önerilmemektedir.
Bunların yerine firmanıza özel tasarlanmış özel fuar standları veya modüler fuar standları dikkatlerin üzerinize çekilmesine ve arzuladığınız tanıtımı sağlamanıza çok daha fazla imkân sağlar.

Bir tasarımcı fuar standını herşeyden önce müşterinin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak çizer. Müşterinin iş kolu, fuarda yapmak istediği faaliyetler, sergileyeceği ürünler, fuarda aldığı yerin ölçüleri ve konumu, ziyaretçiler ile sağlamak istediği iletişimin şekli gibi etkenler bu bağlamda belirleyicidir. Bu karmaşık ve birbiriyle ilişkili ihtiyaçlar ve etkenler fuar standı için metrekare bazında bir birim fiyat verilmesini de olanaksız kılmaktadır.
Tüm bunlar müşterinin bütçesi ışığında bir potada eritilerek en optimum çözüm en uygun maliyetle sunulur. Bu süreç sırasında da tasarımcı ile müşteri arasındaki iletişim herşeyden önemlidir. Bu nedenle tasarımcı ile mümkün olduğunca doğrudan iletişime geçebilmek ve taleplerini aracısız anlatabilmek imkânı fuara katılan firmaların bir fuar standı firmasında araması gereken en önemli özelliklerdendir.
 

Fuar yılda bir kez gerçekleşen ve çoğu durumda tam bir alternatifi de olmayan bir organizasyondur. Dolayısı ile hata da kaldırmayan bir süreçtir. Standınızda çıkacak bir sorun fuara yaptığınız bütün yatırımın zayii ile sonuçlanabileceği gibi firmanızın önündeki yıl için yaptığınız planların da sekteye uğramasına neden olabilir.
Bu nedenledir ki bir fuar standı yaptırırken herşeyin tam vaktinde ve tam istediğiniz gibi olması son derece önemlidir. Bunun teminatı da fuar standınızı yapacak olan firmanın profesyonelliği, sizinle iletişimi, tecrübesi, referansları, tasarım ve üretimi taşeronlara yaptırmayarak bizzat kendi bünyesinde gerçekleştirmesidir.
Dolayısıyla işin ciddiyetinin farkında olan, sizin için yaptığı standın aynı zamanda kendi reklamı da olduğunun bilincinde, ciddi ve güven veren firmalarla çalışmanız fuardan istediğiniz verimi alabilmeniz için bir önkoşuldur.
 

Standın türüne, büyüklüğüne, içerdiği dekor unsurlarına, sergilenecek ürünlerin niteliğine göre değişmekle birlikte genel kural olarak özel dekor standların üretim ve kurulumunun modüler sistem standlara göre çok daha fazla zaman aldığı söylenebilir.
Fuar açılmadan önce standların kurulumu için son derece kısıtlı bir süre verildiği göz önünde bulundurularak standın vaktinde tamamlanıp müşteriye teslim edilebilir hale getirilmesi için ciddi bir ön çalışma ve koordinasyon gerektiği aşikârdır.
 

Fuara katılmaktaki amaç firmanızın ve ürünlerinizi tanıtımı olduğu için bunları ziyaretçilere anlatabilmek amacıyla ihtiyaç duyacağınız her türlü görsel malzeme fuar standlarında kendine bir yer bulabilmektedir. Ancak bunların vurucu ve dikkat çekici bir biçimde yerleştirilmesi tecrübe ve yaratıcılık gerektiren bir işlemdir.
Fuar alanındaki genel yerleşim, ürünlerinizin ve firmanızın özellikleri, standın tasarımı aşamasında yaptığınız tercihler vb. bu bağlamda belirleyici olmakta ve kendinizi tanıtmanıza, standınıza ziyaretçileri çekebilmenize yardımcı olacak her türlü görsel malzeme, poster, afiş, vinil baskı, film ya da sunum gibi araçlardan optimum şekilde yararlanabilmeniz için stand tasarımcınızla detaylı bir ön değerlendirme yapmanız ve karşılıklı fikir paylaşımı çok büyük önem arz etmektedir.
 

 • Stand Hakkında; Sıkça Sorulan Sorular!

 • Fuar Stand Nasıl olmalıdır?

 • Ramazan Stand Kiralama

 • Fuar Stand

 • Fuar Standının Üretilmesi

 • Fuar standı fiyatları neye göre belirlenir?

 • Fuar Standı Zemin Sistemleri

 • Fuar Standı Görsel Uygulamaları

 • Fuar Standı Temizliği

 • Fuar standınızı kiralarken dikkat edilmesi gerekenler

 • Fuar Standı Elektrik Planı Ve Aydınlatması

 • Fuar Standımda Bulunması Gerekenler

 • Fuar Standı Renk Seçimi

 • Fuar Standında olması gerekenler!

 • İç mimari tasarım

 • Ofis Tasarımı ve Uygulaması

 • Showroom & Mağaza Tasarım ve Uygulaması

 • Fuar Standı Tasarım ve Uygulaması

 • İç Mimarlık & Dekorasyon

 • Proje Yönetimi

 • Ürün Tasarım ve Uygulaması

 • Projeler Nasıl İşler


  Toplam Bizden Haberler: 22